Last Christmas po wiedeńsku

Cześć, jest grudzień! Fani Świąt Bożego Narodzenia wchodzą w okres istotnie przyspieszonych obrotów i gwałtownego wystrzału endorfin. I my tu jesteśmy! Tym razem w szczególności chcielibyśmy zwrócić się do tych, którzy szukają świątecznej atmosfery, okraszonej zapachem grzańca, cynamonu i pomarańczy. Porzućcie Kevina,  filmy dokumentalne o Betlejem na Discovery i zakupy na ostatnią chwilę. Zabieramy Was na świąteczne jarmarki do Wiednia! Ho ho ho, no to pojechane!

DSC05127DSC05129DSC05077

Wiedeń, miasto świąt na bogato

Wiedeń, mekka świątecznych jarmarków (Weihnachtsmarktów), grzanego wina (Glühwein) i świątecznego ponczu (Punsh). Trzy magiczne słowa w nawiasach, rzucone nawet łamanym niemieckim do każdego Austriaka, sprawią, że wskażą Wam odpowiednią drogę. Najprawdopodobniej sporo dróg…

Serio, mamy wątpliwości czy ktokolwiek robi to z większym pietyzmem i rozmachem. Zdarzało nam się bywać  w cesarskim mieście już kilkukrotnie, ale raz pojechaliśmy tylko po to by poczuć atmosferę świąt. No dobra dwa razy… A tak naprawdę to zaraz znów jedziemy.

Marta, turboentuzjastka świątecznej atmosfery, choineczek, bombeczek, światełek, pierdółek, prezentów i prezencików. Michał, ucieleśnienie Grincha w ludzkiej skórze. Mimo to, jesteśmy zgodni – jest tu świetnie – i piszemy to razem, nie pod przymusem.

Wbrew pozorom poszczególne jarmarki różnią się nieco lub bardzo od siebie, więc warto wpaść na przynajmniej kilka z nich. Zarówno wielbiciele świąt, jak i malkontenci narzekający na przesadzony klimat grudnia mogą tu spędzić  dobry czas, zjeść coś pysznego i wypić super grzańca w kubeczku będącym wizytówką danego jarmarku. Koniecznie właśnie w takim kubeczku!

Świąteczny spoiler: tak, wizyta na wiedeńskich Weihnachtsmarkctach załatwia Wam kwestię świątecznych prezentów dla rodziny, przyjaciół, sąsiadów i kogo jeszcze chcecie. Wyjmijcie trochę kasy ze skarpet i weźcie ze sobą. Wróć, wyjmijcie wszystko. Tu się cenią! Nie można im jednak zarzucić, że to co oferują to plastikowy, masowy chłam. Fakt, czasem trafi się kicz, a czasem super robocizna, nie ma co czekać – wchodzimy, sprawdzamy.

DSC05121DSC05061DSC05661

Kiedy?

Mniej więcej od połowy listopada, aż do świąt Bożego Narodzenia, większość placów w Wiedniu przechodzi istną metamorfozę: girlandy, światełka, anielskie włosy i cała reszta świątecznego wyposażenia dominuje przede wszystkim w centralnych, ale też bardziej oddalonych punktach miasta. Większość jarmarków otwiera się pomiędzy godziną 10 a 11 i działa do późnych godzin wieczornych. Poszczególne godziny otwarcia zamieszczamy poniżej.

Gdzie?

1: Stephansplatz
Stephansplatz to jedno z głównych i najbardziej osławionych miejsc w Wiedniu. Górująca na niewielkim placu monumentalna katedra św. Szczepana to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków tego miasta. Otoczenie Stephansdom dziesiątkami stoisk, nadaje temu jarmarkowi szlachetności i szykowności. Kramiki pod katedrą oferują typowo wiedeńskie produkty i rękodzieło – od wyboru najlepszych herbat lokalnych producentów, przez słynne kuliste czekoladki Mozartkugeln, aż po setki ręcznie robionych ozdób choinkowych, charakterystycznych dla tego regionu. Jak na każdym jarmarku znajdziecie tutaj grzańca i poncz, po które ustawiają się opasłe kolejki. Z naszej strony totalnie polecamy oferowane tu zupy w chlebie. Przy zimowych temperaturach ratują życie.

Rozkład jazdy: codziennie, 11:00-21:00.

DSC05057DSC05151DSC05152DSC05075DSC05070

2: Michaelerplatz
Idąc od Stephansplatz w kierunku Hofburga, bezpośrednio przed barokowym pałacem, na Michaelerplatz znajdziecie dość skromny świąteczny jarmark. Jest on otoczony bryczkami, mającymi nawiązywać do czasów austriackiej monarchii. Sam jarmark przez swoje rozmiary i zaopatrzenie stoisk nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Znajdziecie tu sporo regionalnych słodyczy, w tym klasycznych lukrowanych pierniczków. Miejscem cieszącym się tu największą popularnością, tuż obok wejścia do bramy pałacu, jest fastfoodowe stoisko z frytkami, pieczonymi ziemniakami, panierowanymi krewetkami i niemniej głęboko smażoną mozzarellą. U nas oczywiście padło na cebulowe krążki.

Rozkład jazdy: codziennie, 10:00-20:00.

DSC05371DSC05376DSC05407DSC05375

3: Maria-Theresien-Platz
Zaraz za pałacem Hofburg, pomiędzy bliźniaczymi przedstawicielami wiedeńskiej architektury przepychu – Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej, na placu Marii Teresy, traficie na sympatyczny, rodzinny jarmark, okalający zarówno centralny punkt placu z pomnikiem cesarzowej, jak i prowadzące do niego drogi. W tym miejscu stosika oferują szereg wyrobów zarówno rękodzielniczych, jak i bardziej masowych. Szczególnie warte polecenia jest miejsce z gorącą czekoladą, która nie jest zbyt popularnym napojem rozgrzewającym w Wiedniu w sezonie zimowym. Co więcej tylko tutaj dostaniecie Mozartkugeln Creme – naszym zdaniem punkt obowiązkowy!

Rozkład jazdy:  niedziela-czwartek 10:00-21:30, piątek i sobota 10:00-22:00.

DSC05124dsc05125.jpgDSC05140DSC05146DSC05119DSC05387

4: Karlsplatz
Jarmark na Karlsplatz stara się być zupełnie innym miejscem niż pozostałe targi świąteczne w Wiedniu. Trochę offowy, trochę hipsterski, tak zwany Art Advent to miejsce gdzie wystawcy promują głównie własne wyroby. Znajdziecie tu wszystko z szeroko rozumianego działu handmade: od subtelnej i bardziej pojechanej biżuterii, po grafiki, obrazy i niebagatelnych rozmiarów instalacje artystyczne. Art Advent to również miejsce szczególnie przyjazne dzieciom, posiada zarówno program animacji artystycznych, jak i karuzelę, wyścigi wagoników czy żywą szopkę dla najmłodszych. Znajdzie też tutaj coś dla siebie każdy fan filozofii eko i zero waste – wszyscy wystawcy gastronomiczni mają odpowiednie zaświadczenia i certyfikaty. Jest zdrowo!

Rozkład jazdy: codziennie, 10:00-20:00.

DSC05237DSC05230DSC05223DSC05251DSC05232

5: Rathausplatz
Nie ma mocniejszego uderzenia niż ogromny jarmark bożonarodzeniowy przed wiedeńskim ratuszem. Nasza rada? Raczej zostawić go sobie na koniec, ale absolutnie nie na ostatnią chwilę! Jeśli zaczniecie od monstrualnych rozmiarów świątecznej imprezy na Placu Ratuszowym, każdy kolejny jarmark może pozostawić Wam niedosyt. Dlatego też nie zaczęliśmy naszej relacji w tym miejscu, żeby nie psuć zabawy, ani też nie chcemy tym kończyć, bo grzechem byłoby potraktowanie tego miejsca na odchodne.

Jarmark wita Was wielkim świątecznym łukiem i dziesięć razy większą świąteczną choinką, ustawioną przed wejściem do ratusza. Na ponad stu pięćdziesięciu stoiskach znajdziecie oazy świątecznej gastronomicznej rozpusty. Kupicie tu najpiękniejsze świąteczne ozdoby, pyszne wypieki, pięknie zapakowane wiedeńskie słodycze, ciepłe zimowe szale, dziesiątki najbardziej wymyślnych ciasteczkowych foremek i sto innych mniej lub bardziej potrzebnych szpargałów. Znajdziecie tu wszystko co będzie Wam potrzebne do przeniesienia magii świąt do swoich domów. Co więcej, możecie pośmigać na łyżwach, zakręcić się na diabelskim młynie i zabłądzić pomiędzy alejkami pięknie przystrojonych drzew (i to niekoniecznie tych iglastych). Monumentalny, neogotycki ratusz – w świetle świątecznych dekoracji robi jeszcze lepsze wrażenie niż na co dzień.

Rozkład jazdy:  niedziela-czwartek 10:00-21:30, piątek i sobota 10:00-22:00.

DSC05562DSC05553DSC05404DSC05629DSC05552DSC05546DSC05548DSC05594DSC05637DSC05647

6: Schönbrunn
Z jednej strony imperialny ze względu na okalającą go architekturę, a z drugiej małomiasteczkowy ze względu na panujący tam klimat – tak prezentuje się jarmark pod pałacem Schönbrunn. Ogromny plac wypełniony jest  ustawionymi na planie koła stoiskami, w których dominują ozdoby choinkowe i wszechobecny korzenny punsch. To kolejna i jedna z niewielu okazji by spróbować pysznej zupy czosnkowej w chlebie. Warto tu przyjechać chociażby po ten smak! Jarmark pod Schönbrunn to prawdopodobnie jedyne miejsce gdzie nie dojdziecie z centrum miasta pieszo, warto więc połączyć tę wycieczkę ze zwiedzaniem rezydencji  cesarzowej Sisi. Jeśli się na to zdecydujecie, pamiętajcie żeby kupić bilety z wyprzedzeniem, bo na miejscu możecie czekać nawet do dwóch godzin. Do zamku i na jarmark dojedziecie zieloną linią metra U4 (bezpośrednio z Karlsplatz).

Rozkład jazdy: codziennie 10:00-21:00.

DSC05164DSC05162DSC05183DSC05155

7: Belvedere
Jeśli lubicie pałacowe klimaty w stylu Schönbrunn, a nie chcecie za bardzo oddalać się od centrum miasta – świetną alternatywą będzie wycieczka do Belwederu. Bożonarodzeniowa wioska zaprojektowana pod Pałacem Belwederskim jest w istocie bardzo podobna do tego co oferują wystawcy przy poprzedniej rezydencji. Niewielkich rozmiarów przestrzeń na tyłach Belwederu oferuje szeroką gamę słodkości, a jeśli tego Wam mało dokładnie w tym samym miejscu możecie trafić na słynny Pocałunek Klimta.

Rozkład jazdy: poniedziałek-piątek 11:00-21:00, sobota i niedziela 10:00-21:00.

DSC05064DSC05154dsc05111.jpg

8: Am Hof
Na placu pośród zabytkowych kamieniczek z różnych epok mieści się jarmark bożonarodzeniowy Am Hof. Szereg stoisk z tradycyjnymi produktami, upstrzony jest produktami spożywczymi takimi jak regionalne miody czy wędzone szynki. Punktem obowiązkowym jest stoisko z goframi. Jakby co, rok w rok, właściciel tego puntu szuka sympatycznych Polaków do pracy – jak mówi jesteśmy sumienni i uczciwi. Co więcej, tylko na Am Hof zamiast słodkiego kubeczka w kształcie bucika, serduszka czy głowy Świętego Mikołaja, tu dostaniecie grzańca w stylizowanym na średniowieczny mini-kuflu. Na żywo świąteczne piosenki nadaje tu Radio Wien Weihnachtsmarkt.

Rozkład jazdy: poniedziałek-czwartek 11:00-21:00, piątek-niedziela 10:00-21:00.

DSC05041DSC05005DSC05037DSC05009DSC05016DSC05026DSC05035

9: Freyung
Kilka kroków od placu Am Hof, przechodząc obok jednego z najpiękniejszych pasaży tego miasta natkniecie się na jarmark Altwiener Christkindlmarkt na placu Freyung. W tym miejscu w sposób szczególny podkreśla się wielowiekową tradycję świątecznych jarmarków, dlatego nie zdziwcie się gdy na miejscu będziecie mogli kupić wyroby nawiązujące stylistyką do zamierzchłych czasów. Retro klimat, porcelana i kukiełkowy teatrzyk dla dzieci? Tylko na Freyung!

Rozkład jazdy: codziennie, 10:00-21:00

dsc04990.jpgDSC04995DSC04979dsc04982.jpg

10: Spittelberg
Świąteczny jarmark na Spittelbergu to miejsce zupełnie inne niż te opisane dotychczas. Jarmark, w niczym nie przypomina targu, a kiermasze i stoiska są ustawione w trzech sąsiadujących ze sobą wąskich uliczkach: Spittelberggasse, Schrankgasse, Gutenberggasse. Ponadto, w świątecznej gorączce bierze udział też większość sklepów stacjonarnych będących w okolicy. Znajdziecie tutaj zupełnie inny asortyment, pełen designerskich ciuchów i dodatków. Warto tu wpaść by zobaczyć alternatywną wersję jarmarku.

Rozkład jazdy: poniedziałek-piątek 14:00-21:00, sobota i niedziela 10:00-21:00.

DSC05084DSC05379dsc05436.jpgDSC05424

11: Alserstraße/Spitalgasse
Miłośnikom akademickiej atmosfery z pewnością spodoba się świąteczna wioska na terenie kampusu Wiedeńskiego Uniwersytetu. Zdominowana przez studentów, jest jednym z najbardziej okupowanych świątecznych destynacji. Dopchanie się do grzańca w godzinach szczytu może zająć Wam nawet kwadrans, ale dla poczucia atmosfery tego miejsca i nawiązaniu nowych znajomości w kolejce – warto poczekać.

Rozkład jazdy: poniedziałek i wtorek 14:00-22:00, środa 11:00-22:00, czwartek i piątek 14:00-23:00, sobota 11:00-23:00, niedziela 11:00-21:00.

DSC05443DSC05459DSC05445DSC05448

12: Mahlerstraße
W pasażu na Mahlerstraße, bezpośrednio przy gmachu Opery znajdziecie spożywczy jarmark świąteczny. W dwóch rzędach identycznych drewnianych domków znajdziecie tu bogaty wybór mięs, serów i świątecznych wypieków. Na miejscu możecie spróbować między innymi pieczonych ziemniaków, kasztanów i kiełbas. A tuż obok jarmarku znajdziecie najlepszą naszym zdaniem kawiarnię w Wiedniu – Gerstner.

Rozkład jazdy: codziennie 11:00-21:00.

DSC05262DSC05265DSC05339DSC05267DSC05288

13: Riesenradplatz
Świąteczny jarmark na Praterze, to miejsce do którego dojdziecie podczas naprawdę długiego spaceru, lub podjedziecie czerwoną linią metra U1. Jarmark znajduje się na terenie ogromnego parku rozrywki, dlatego oprócz świątecznej atmosfery, ta miejscówka zapewnia również szereg atrakcji w ramach wesołego miasteczka, koncerty oraz możliwość przejechania się najsłynniejszym austriackim diabelskim młynem Wiener Riesenrad. To drugie miejsce poza jarmarkiem na placu Marii Teresy gdzie znajdziecie pyszną gorącą czekoladę. Na okres adwentowy psychodeliczne melodie wesołego miasteczka zostały zamienione na świąteczne szlagiery. Grają tu sporo głośniej niż gdziekolwiek indziej! Warto wpaść na Last Christmas na pełen wygar.

Rozkład jazdy: poniedziałek-piątek 12:00-22:00, sobota i niedziela 11:00-22:00.

DSC05093DSC05094DSC05150DSC05391

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s